Historie klubu

Josef Síba, dlouholetý čs. daviscupový reprezentant, byl prvním vítězem turnaje pořádaného Rapidem

Tenisový oddíl Meteor Vinohrady (předchůdce Rapidu) vznikl v roce 1922 a ve svých počátcích měl k dispozici tři dvorce. Zájemci o "bílý sport" se jen hrnuli a brzy jim nestačilo ani šest dvorců, které Meteor vlastnil.

I je však postihl zánik klubu, takže v polovině 20.let museli začínat znovu. Brzy však tenisový oddíl dosáhl počtu 300 členů a prokazoval i dobrou sportovní úroveň, o čemž svědčí řada vítězných zápasů v Praze i na českém venkově. V roce 1927 uspořádal oddíl I. národní lawn – tenisový turnaj II. třídy, jehož se zúčastnilo více než 1 100 hráčů. Vítězem se stal dlouholetý čs. reprezentant Josef Síba.

V dalších letech patřil již tenis k největším a nejlépe vedeným oddílům klubu, takže mohl pomáhat i při rozvoji menších dosud živořících sportů, jako byly například pozemní hokej, volejbal a stolní tenis. Oddíl pokračoval v tradici podzimních národních turnajů a úspěšně bojoval i v Riseleyově poháru.

Po osvobození ČSR měl oddíl 9 dvorců a počet jeho členů se pohyboval kolem dvou set. Po sjednocení tělovýchovy převzala kurty TJ Stalingrad, ale již brzy se utvořilo jádro nového tenisového oddílu Slavoje DRUČA, od roku 1968 Rapidu Praha. Závodní činnost byla obnovena v roce 1955 a o dva roky později přibyl k družstvu dospělých i žákovský tým. Z řad oddílu vyšlo několik vynikajících tenistů reprezentantů, například J. Volková, J. Javorský či M. Šrejber.

copyright Arectus Multimedia, s.r.o., rapidtenis.cz, TOPlist,